General information |
Location |
Participants |
Schedule |
Impressions |
|
|
| |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Registration | |||||||||
Opening | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Jörg Liesen) | |||||||||
Maria J. Esteban: Symmetry and symmetry breaking for optimizers of functional inequalities | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Angelika Bunse-Gerstner | |||||||||
Shreemayee Bora: Structure Preserving Perturbations and Distance Problems: A decade of work with Volker Mehrmann | |||||||||
Heike Faßbender: Complex J-symmetric eigenproblems -- more on structure-preserving algorithms for structured eigenvalue problems | |||||||||
Julio Moro: Structured vs. unstructured spectral perturbation: a particular overview | |||||||||
Lunch | |||||||||
CONTRIBUTED TALKS (Chair: Heike Faßbender) | |||||||||
Rafikul Alam: Fiedler-like pencils for rational eigenvalue problems | |||||||||
Jan Heiland: Discrete input/output maps and a generalization of the proper orthogonal decomposition method | |||||||||
Marc Van Barel: Generalization of Lagrange linearization for polynomial eigenvalue problems | |||||||||
Athanasios Antoulas: Data-driven model reduction in the Loewner framework | |||||||||
Thomas Berger: On the regularization of linear time-invariant descriptor systems | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Dawid Watkins) | |||||||||
Daniel Szyld: Asynchronous optimized Schwarz methods | |||||||||
Valeria Simoncini: Decay pattern of matrices: application to matrix functions and matrix equations | |||||||||
CONTRIBUTED TALKS (Chair: Dawid Watkins) | |||||||||
Froilan Dopico: Volker Mehrmann and modern factorizations of symplectic matrices | |||||||||
Thomas J. Laffey: Estimating the traces of powers of certain nonnegative matrices related to orthogonal polynomials | |||||||||
Welcome Reception | |||||||||
|
|
| |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Registration | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Stephen Campbell) | |||||||||
Caren Tischendorf: Modeling and Numerical Analysis of PDAEs Describing Flow Networks | |||||||||
Peter Kunkel: On the geometric integration of self-adjoint linear DAEs | |||||||||
Achim Ilchmann: Behaviour of time-varying DAEs | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Timo Reis) | |||||||||
Vu Hoang Linh: Spectrum-based robust stability analysis of linear delay differential-algebraic equations | |||||||||
Tatjana Stykel: Model reduction of linear and nonlinear magneto-quasistatic equations | |||||||||
Etienne Emmrich: The peridynamic model in nonlocal elasticity theory | |||||||||
Lunch | |||||||||
CONTRIBUTED TALKS (Chair: Tatjana Stykel) | |||||||||
Steffen Börm: Hierarchical vectors | |||||||||
Eugene Tyrtyshnikov: Rank structures of multidimensional matrices | |||||||||
Fernando De Terán: Low rank perturbation of canonical forms | |||||||||
Andre Ran: Eigenvalues of rank one perturbations of matrices with structure in an indefinite inner product space | |||||||||
Tobias Damm: Dual pairs of Lyapunov inequalities | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALK (Chair: Christian Mehl) | |||||||||
Paul Van Dooren: Structured backward stability of linearizations of polynomial matrices | |||||||||
POSTER BLITZ AND POSTER SESSION (Chair: Christian Mehl) | |||||||||
Manuel Baumann: Nested Krylov methods for shifted linear systems Nieves Castro-González: Perturbation theory of the Moore-Penrose inverse and the least squares problem Abdullah Cihangir: Ultrametric Matrices and the Geometric Inverse M-Matrix Problem Pratibhamoy Das: A posteriori Error Estimates for a class of Differential Algebraic Equations in Singular Perturbation Context Jakub Kierzkowski: SOR-like methods for solving the Sylvester equation Antti Koskela: A structure exploiting infinite Arnoldi exponential integrator for linear inhomogeneous ODEs Sabine Le Borne: H-FAINV: Hierarchically factored approximate inverse preconditioners Carlos Marijuan: On the Comparison of Sufficient Conditions for the Real and Symmetric Nonnegative Inverse Eigenvalue Problems Giampaolo Mele: The waveguide eigenvalue problem and the tensor infinite Arnoldi method Hermann Mena: Drugs, Herbicides and Numerical Simulations Helia Niroomand Rad: Modeling of the crosstalk phenomenon for electro-magnetic systems by bilateral coupling of PDEs and DAEs Vanni Noferini: The sign characteristic of Hermitian matrix functions Constantin Popa: On single projection Kaczmarz extended type algorithms Stefano Pozza: Complex Jacobi matrices and Gauss quadrature for quasi-definite linear functionals Sarosh Quraishi: Dimensionality reduction for studying physical phenomena: Case study with a brake squeal problem Kersten Schmidt: High-order adaptive sampling of parametric eigenvalue problems -- application to photonic crystal bandstructure calculation Punit Sharma: Structured eigenvalue backward errors of matrix pencils Nikta Shayanfar: Linearization schemes for Hermite matrix polynomials Kirk Soodhalter: Block Krylov subspace methods for shifted systems with different right-hand sides Zoran Tomljanovic: Damping optimization in mechanical systems with external force André Uschmajew: Finding a low-rank basis in a matrix subspace Matthias Voigt: The linear-quadratic optimal control problem revisited Heiko Weichelt: Inexact nested Newton-ADI method to solve large-scale algebraic Riccati equations | |||||||||
|
|
| |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Registration | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Francoise Tisseur) | |||||||||
Timo Reis: On ADI approximate balanced truncation | |||||||||
Agnieszka Miedlar: Moving eigenvalues and eigenvectors - perturbation theory in practice | |||||||||
Matthias Bollhöfer: Algorithms for Computing Functions of Matrix Inverses | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Valeria Simoncini) | |||||||||
David Watkins: Fast and backward stable computation of the zeros of polynomials | |||||||||
Hongguo Xu: Compressing the coefficient matrices of a singular matrix polynomial | |||||||||
D. Steven Mackey: Matrix polynomials in non-standard form | |||||||||
Lunch | |||||||||
CONTRIBUTED TALKS (Chair: Daniel Szyld) | |||||||||
Andrii Dmytryshyn (replacing Bo Kågström):Orbit closure hierarchies of skew-symmetric matrix pencils | |||||||||
Zdenek Strakos: On the Vorobyev method of moments | |||||||||
Lothar Reichel: A generalized Krylov subspace method for l_p-l_q minimization | |||||||||
Javier Pérez: On the backward stability of computing polynomial roots via colleague matrices | |||||||||
Coffee break | |||||||||
Conference Photo | |||||||||
A SPECIAL SESSION DEDICATED TO VOLKER MEHRMANN (Chair: Reinhard Nabben) | |||||||||
Angelika Bunse-Gerstner, Nancy Nichols, Fredi Tröltzsch, Peter Benner, Christian Mehl | |||||||||
Conference dinner | |||||||||
|
|
| |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Registration | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Andreas Steinbrecher) | |||||||||
Martin Grötschel: Numerical Linear Algebra: A View from an Outsider | |||||||||
Stephen Campbell: Some advantages of a DAE formulation | |||||||||
Coffee break | |||||||||
INVITED TALKS (Chair: Peter Benner) | |||||||||
Federico Poloni: Cyclic reduction and index reduction/shifting for a second-order probabilistic problem | |||||||||
Shmuel Friedland: Low rank approximation of tensors | |||||||||
Francoise Tisseur: Max-Balancing Hungarian Scalings | |||||||||
Closing | |||||||||
|
|