Participants
- Nina Abasheeva (Novosibirsk, Russia)
- Vadym Adamyan (Odessa, Ukraine)
- Albina Akhmetova (Kazan, Russia)
- Hans-Dieter Alber (Darmstadt, Germany)
- Felix Ali Mehmeti (Valenciennes, France)
- Daniel Alpay (Beer Sheva, Israel)
- Ahmad Al-Salman (Muscat, Oman)
- Jonathan Arazy (Haifa, Israel)
- Wolfgang Arendt (Ulm, Germany)
- Yury Arlinskii (Lugansk, Ukraine)
- Nikita Artamonov (Moscow, Russia)
- NourEddine Askour (Béni Mellal, Morocco)
- Dragu Atanasiu (Borås, Sweden)
- Tomas Azizov (Voronezh, Russia)
- Joseph Ball (Blacksburg, USA)
- Anton Baranov (St. Petersburg, Russia)
- Harm Bart (Rotterdam, Netherlands)
- Amélia Bastos (Lisboa, Portugal)
- Andras Bátkai (Budapest, Hungary)
- Charles Batty (Oxford, United Kingdom)
- Wolfram Bauer (Göttingen, Germany)
- Fatih Bayazit (Tübingen, Germany)
- Jussi Behrndt (Berlin, Germany)
- Sergey Belyi (Troy, USA)
- Jamel Ben Amara (Bizerte, Tunisia)
- Afif Ben Amar (Sfax, Tunisia)
- Mohammed Berkani (Oujda, Morocco)
- Swanhild Bernstein (Freiberg, Germany)
- Tirthankar Bhattacharyya (Bangalore, India)
- Angshuman Bhattacharya (Bangalore, India)
- Paul Binding (Calgary, Canada)
- Petr Blaschke (Opava, Czech Republic)
- Jens Bolte (London, United Kingdom)
- Grant Boquet (Blacksburg, USA)
- Belaid Bouikhalene (Beni-Mellal Morocco)
- Lyonell Boulton (Edinburgh, United Kingdom)
- Janko Bracic (Ljubljana, Slovenia)
- Fred Brackx (Gent, Belgium)
- Irina Braeutigam (Archangelsk, Russia)
- Johannes Brasche (Clausthal-Zellerfeld, Germany)
- Matej Bresar (Ljubljana, Slovenia)
- Malcolm Brown (Cardiff, United Kingdom)
- Nikolay Buyukliev (Sofia, Bulgaria)
- Cristina Câmara (Lisboa, Portugal)
- Marcus Carlsson (West Lafayette, USA)
- Catarina Carvalho (Lisbon, Portugal)
- Luis Castro (Aveiro, Portugal)
- Manuel Cepedello-Boiso (Sevilla, Spain)
- Paula Cerejeiras (Aveiro, Portugal)
- Evgeney Cheremnikh (Lviv, Ukraine)
- Boorim Choe (Seoul, Korea)
- Abdon Choque Rivero (Morelia, Mexico)
- Jakob Cimpric (Ljubljana, Slovenia)
- Nir Cohen (Natal, Brazil)
- Nurhan Colakoglu (Istanbul, Turkey)
- Fabrizio Colombo (Milano, Italy)
- Ana Conceição (Faro, Portugal)
- Alberto Conejero (Valencia, Spain)
- Zabelia Contreras (Azcapotzalco, Mexico)
- Martin Costabel (Thorigné-Fouillard, France)
- Zeljko Cuckovic (Toledo, USA)
- Jean-Claude Cuenin (Bern, Schweiz)
- Sonja Currie (Johannesburg, South Africa)
- Raul Curto (Iowa City, USA)
- Gopal Das (Kolkata, India)
- Manuel De la Rosa (Valencia, Spain)
- Michel Delfour (Montréal, Canada)
- Michael Demuth (Clausthal-Zellerfeld, Germany)
- Mikhail Denisov (Voronezh, Russia)
- Robert Denk (Konstanz, Germany)
- Maxim Derevyagin (Berlin, Germany)
- Volodymyr Derkach (Donetsk, Ukraine)
- Hennie De Schepper (Gent, Belgium)
- Patrick Dewilde (Munich, Germany)
- Aad Dijksma (Groningen, Netherlands)
- Cristina Diogo (Lisboa, Portugal)
- Slavisa Djordjevic (Puebla, Mexico)
- Antonio dos Santos (Lisboa, Portugal)
- Ronald Douglas (College Station, USA)
- Michael Dritschel (Newcastle, United Kingdom)
- Roland Duduchava (Tbilisi, Georgia)
- Harry Dym (Rehovot, Israel)
- Svend Ebert (Freiberg, Germany)
- Torsten Ehrhardt (Santa Cruz, USA)
- Tanja Eisner (Tübingen, Germany)
- Klaus Engel (L'Aquila, Italy)
- Yuko Enomoto (Shibaura, Japan)
- Sirkka-Liisa Eriksson (Tampere, Finland)
- Balint Farkas (Darmstadt, Germany)
- Nelson Faustino (Coimbra, Portugal)
- Lawrence Fialkow (New Paltz, USA)
- Andreas Fleige (Dortmund, Germany)
- Karl-Heinz Förster (Berlin, Germany)
- Jan Fourie (Potchefstroom, South Africa)
- Maria Fragoulopoulou (Athens, Greece)
- Art Frazho (West Lafayette, USA)
- Gerhard Freiling (Duisburg, Germany)
- Bernd Fritzsche (Leipzig, Germany)
- Klaus Gansberger (Vienna, Austria)
- Antonio Garcia (Madrid, Spain)
- Michael Gekhtman (Notre Dame, USA)
- Grigory Giorgadze (Tbilisi, Georgia)
- Juan Giribet (Buenos Aires, Argentina)
- Karoline Götze (Darmstadt, Germany)
- Rolf Gohm (Aberystwyth, United Kingdom)
- Maurice De Gosson (Vienna, Austria)
- Bernhard Gramsch (Mainz, Germany)
- Gilbert Groenewald (Potchefstroom, South Africa)
- Luka Grubišic (Zagreb, Croatia)
- Katrin Grunert (Vienna, Austria)
- Uwe Günther (Dresden, Germany)
- Mehmet Gürdal (Isparta, Turkey)
- Klaus Gürlebeck (Weimar, Germany)
- Bernhard Haak (Bordeaux, France)
- Markus Haase (Delft, Netherlands)
- Sebastian Haeseler (Jena, Germany)
- Bernard Hanzon (Cork, Ireland)
- Gohar Harutyunyan (Oldenburg, Germany)
- Friedrich Haslinger (Vienna, Austria)
- Seppo Hassi (Vaasa, Finland)
- Matthew Heath (Lisboa, Portugal)
- Christian Heinemann (Berlin, Germany)
- Alexander Helemskii (Moscow, Russia)
- William Helton (San Diego, USA)
- Rainer Hempel (Braunschweig, Germany)
- Anne-Katrin Herbig (Vienna, Austria)
- Matthias Hieber (Darmstadt, Germany)
- Aaron Hiscox (Cardiff, United Kingdom)
- Olga Holtz (Berlin, Germany)
- Amru Hussein (Mainz, Germany)
- Rostyslav Hryniv (Rzeszow, Poland)
- George Hsiao (Newark, USA)
- Liu Hua (Tianjin, China)
- Andreas Ioannidis (Bonn, Germany)
- Hassan Issa (Göttingen, Germany)
- Birgit Jacob (Paderborn, Germany)
- Dawid Janse van Rensburg (Potchefstroom, South Africa)
- Aref Jeribi (Sfax, Tunisia)
- Marinus Kaashoek (Amsterdam, Netherlands)
- Uwe Kähler (Aveiro, Portugal)
- Dmitry Kaliuzhnyi-Verbovetskyi (Philadelphia, USA)
- Tomas Kalvoda (Prague, Czech Republic)
- Marko Kandic (Ljubljana, Slovenia)
- H. Turgay Kaptanoglu (Ankara, Turkey)
- Aleksandr Karelin (Pachuca, Mexico)
- Yuriy Karlovych (Cuernavaca, Mexico)
- Michael Karow (Berlin, Germany)
- Olga Katkova (Kharkov, Ukraine)
- Boris A. Kats (Kazan, Russia)
- Victor Katsnelson (Rehovot, Israel)
- Sebti Kerbal (Muscat, Oman)
- Laszlo Kérchy (Szeged, Hungary)
- Vitaly Kim (Ufa, Russia)
- David Kimsey (Philadelphia, USA)
- Oleg Kirillov (Darmstadt, Germany)
- Bernd Kirstein (Leipzig, Germany)
- Vladimir Kisil (Leeds, United Kingdom)
- Igor Klep (Ljubljana, Slovenia)
- Bernd Klöss (Tübingen, Germany)
- Martin Kohlmann (Hannover, Germany)
- Gabriela Kohr (Cluj-Napoca, Romania)
- Mirela Kohr (Cluj-Napoca, Romania)
- Evgeni Korotyaev (St. Petersburg, Russia)
- Aleksey Kostenko (Dublin, Ireland)
- Vadim Kostrykin (Mainz, Germany)
- Christoph Kriegler (Karlsruhe, Germany)
- Helge Krueger (Vienna, Austria)
- Salma Kuhlmann (Konstanz, Germany)
- Peer Kunstmann (Karlsruhe, Germany)
- Olga Kushel (Minsk, Belarus)
- Sergii Kuzhel (Kiev, Ukraine)
- Peter Lancaster (Calgary, Canada)
- Heinz Langer (Vienna, Austria)
- Matthias Langer (Strathclyde, Glasgow, United Kingdom)
- Andreas Lasarow (Leuven, Belgium)
- Yuri Latushkin (Columbia, USA)
- Jürgen Leiterer (Berlin, Germany)
- Rupert Levene (Dublin, Ireland)
- Izchak Lewkowicz (Beer-sheva, Israel)
- Otto Liess (Bologna, Italy)
- Marko Lindner (Chemnitz, Germany)
- Maribel Loaiza (Mexico City, Mexico)
- Vladimir Lotoreichik (St. Petersburg, Russia)
- Annemarie Luger (Lund, Sweden)
- Elena Luna-Elizarrarás (Mexico City, Mexico)
- Alessandra Lunardi (Parma, Italia)
- Conrad Mädler (Leipzig, Germany)
- Alejandra Maestripieri (Buenos Aires, Argentina)
- Mark Malamud (Donetsk, Ukraine)
- Tina Malec (Ljubljana, Slovenia)
- Teresa Malheiro (Guimarães, Portugal)
- Alexander Markus (Beer Sheva, Israel)
- Marco Marletta (Cardiff, United Kingdom)
- Rui Marreiros (Faro, Portugal)
- Frank Martin (Freiberg, Germany)
- María Martínez (Zaragoza, Spain)
- Andrei Martinez-Finkelshtein (Almeria, Spain)
- Felix Martínez-Giménez (Valencia, Spain)
- Francisco Martínez-Pería (Buenos Aires, Argentina)
- Helena Mascarenhas (Lisboa, Portugal)
- Vladimir Matsaev (Ramat Gan, Israel)
- Christian Mehl (Berlin, Germany)
- Volker Mehrmann (Berlin, Germany)
- Michael Melgaard (Dublin, Ireland)
- Andrey Melnikov (Philadelphia, USA)
- Emre Mengi (Istanbul, Turkey)
- Anatoli Merzon (Morelia, Mexico)
- Pedro Miana (Zaragoza, Spain)
- Agnieszka Miedlar (Berlin, Germany)
- Yauhen Mikulich (Bremen, Germany)
- Roland Möws (Ilmenau, Germany)
- Vadim Mogilevskii (Lugansk, Ukraine)
- Lajos Molnár (Debrecen, Hungary)
- Volodymyr Molyboga (Kyiv, Ukraine)
- Alfonso Montes-Rodriguez (Sevilla, Spain)
- Antonio Morales (Almería, Spain)
- Alexander Motovilov (Dubna, Russia)
- Delio Mugnolo (Ulm, Germany)
- Vladimir Muller (Prague, Czech Republic)
- Maria Muñoz (Madrid, Spain)
- Ivica Nakic (Zagreb, Croatia)
- Kyesook Nam (Seoul, Korea)
- Tobias Nau (Konstanz, Germany)
- Hagen Neidhardt (Berlin, Germany)
- Jirí Neustupa (Prague, Czech Republic)
- Ana Nolasco (Aveiro, Portugal)
- Marlena Nowaczyk (Krakow, Poland)
- Michal Nowak (Krakow, Poland)
- Anders Olofsson (Lund, Sweden)
- Mark Opmeer (Bath, United Kingdom)
- Obiora Orakwue (Lagos, Nigeria)
- Jeffrey Ovall (Lexington, USA)
- Sasmita Patnaik (Cincinnati, USA)
- Kallol Paul (Kolkata, India)
- Lassi Paunonen (Tampere, Finland)
- Alfred Peris (Valencia, Spain)
- Luis Pessoa (Lisbon, Portugal)
- Friedrich Philipp (Ilmenau, Germany)
- Rainer Picard (Dresden, Germany)
- James Pickering (Newcastle, United Kingdom)
- Albrecht Pietsch (Jena, Germany)
- Artur Planeta (Krakow, Poland)
- Andrea Posilicano (Como, Italy)
- Olaf Post (Berlin, Germany)
- Denis Potapov (Sydney, Australia)
- Anthippi Poulkou-Koroniotou (Athens, Greece)
- Sergey G. Pyatkov (Hanty-Mansiisk, Russia)
- Vyacheslav Pyvovarchyk (Odessa, Ukraine)
- Uwe Raabe (Leipzig, Germany)
- Mrinal Raghupathi (Nashville, USA)
- Maribel Ramírez (Almería, Spain)
- Andre Ran (Amsterdam, Netherlands)
- Tulkin Rasulov (Bern, Switzerland)
- Joachim Rehberg (Berlin, Germany)
- Guangbin Ren (Aveiro, Portugal)
- Abdelaziz Rhandi (Salerno, Italy)
- Leiba Rodman (Williamsburg, USA)
- Jonathan Rohleder (Berlin, Germany)
- Edixon Rojas (Aveiro, Portugal)
- James Rovnyak (Charlottesville, USA)
- Natalia Rozhenko (Odessa, Ukraine)
- John Ryan (Fayetteville, USA)
- Alexei Rybkin (Fairbanks, USA)
- Irene Sabadini (Milan, Italy)
- Inna Sadovnichaya (Moscow, Russia)
- Alexander Sakhnovich (Vienna, Austria)
- Luis Sanchez-Lajusticia (Zaragoza, Spain)
- Pedro Santos (Lisboa, Portugal)
- Amol Sasane (Stockholm, Sweden)
- Zoltán Sasvári (Dresden, Germany)
- Artem Savchuk (Moscow, Russia)
- Yuriy Savchuk (Leipzig, Germany)
- Cornelia Schiebold (Sundsvall, Sweden)
- Markus Schmidmeier (Boca Raton, USA)
- Karl Michael Schmidt (Cardiff, United Kingdom)
- Stephan Schmitz (Mainz, Germany)
- Konrad Schmüdgen (Leipzig, Germany)
- Albrecht Seelmann (Mainz, Germany)
- Stefano Serra-Capizzano (Como, Italy)
- Pavel Shabalin (Kazan, Russia)
- Michael Shapiro (Mexico City, Mexico)
- Patanjali Sharma (Jaipur, India)
- Igor Sheipak (Moskau, Russia)
- Yoshihiro Shibata (Tokyo, Japan)
- Andrei Shkalikov (Moskau, Russia)
- David Shoikhet (Karmiel, Israel)
- Yuriy Shondin (Nizhny Novgorod, Russia)
- Petr Siegl (Prague, Czech Republic)
- Eszter Sikolya (Budapest, Hungary)
- Bernd Silbermann (Chemnitz, Germany)
- Jagjit Singh (Jalandhar, India)
- Henk de Snoo (Groningen, Netherlands)
- Franciscus Sommen (Gent, Belgium)
- Frank-Olme Speck (Lisboa, Portugal)
- Ilya Spitkovsky (Williamsburg, USA)
- Wolfgang Sprößig (Freiberg, Germany)
- Olof Staffans (Abo, Finland)
- Herbert Stahl (Berlin, Germany)
- Ernst Stephan (Hannover, Germany)
- Jan Stochel (Krakow, Poland)
- Emil Straube (College Station, USA)
- Vladimir Strauss (Caracas, Venezuela)
- Lyudmila Sukhocheva (Voronezh, Russia)
- Franciszek Szafraniec (Krakow, Poland)
- Mübariz Tapdigoglu (Isparta, Turkey)
- Tom ter Elst (Auckland, New Zealand)
- Sanne ter Horst (Utrecht, Netherlands)
- Gerald Teschl (Vienna, Austria)
- Vadim Tkachenko (Beer-Sheva, Israel)
- Sergii Torba (Kyiv, Ukraine)
- Camillo Trapani (Palermo, Italy)
- Tavan Trent (Tuscaloosa, USA)
- Christiane Tretter (Bern, Switzerland)
- Sascha Trostorff (Dresden, Germany)
- Carsten Trunk (Ilmenau, Germany)
- Eduard Tsekanovskii (Niagara, USA)
- Matej Tusek (Prague, Czech Republic)
- Mikhail Tyaglov (Berlin, Germany)
- Alexander Ullmann (Karlsruhe, Germany)
- Harald Upmeier (Marburg, Germany)
- Adrian Vajiac (Orange, USA)
- Nikolai Vasilevski (Mexico City, Mexico)
- Sjoerd Verduyn-Lunel (Leiden, Netherlands)
- Tanya Villalba-Vega (Morelia, Mexico)
- Victor Vinnikov (Beer Sheva, Israel)
- Anna Vishnyakova (Kharkov, Ukraine)
- Victor Vlasov (Moscow, Russia)
- Hendrik Vogt (Dresden, Germany)
- Dan Volok (Manhattan, USA)
- Apostolos Vourdas (Bradford, United Kingdom)
- Victor Voytitsky (Simferopol, Ukraine)
- Gerald Wanjala (Muscat, Oman)
- Bruce Watson (Johannesburg, South Africa)
- Marcus Waurick (Dresden, Germany)
- Rudi Weikard (Birmingham, USA)
- Lutz Weis (Karlsruhe, Germany)
- Wolfgang Wendland (Stuttgart, Germany)
- Hendrik Wietsma (Vaasa, Finland)
- Henrik Winkler (Ilmenau, Germany)
- Monika Winklmeier (Bogotá, Colombia)
- Michal Wojtylak (Krakow, Poland)
- Travis Wolf (Iowa City, USA)
- Ian Wood (Kent, United Kingdom)
- Harald Woracek (Wien, Austria)
- Iwona Wróbel (Warsaw, Poland)
- Christian Wyss (Wuppertal, Germany)
- Dmitry Yakubovich (Madrid, Spain)
- Nikos Yannakakis (Athens, Greece)
- Maxim Yattselev (Sophia Antipolis, France)
- Valentin A. Zagrebnov (Marseille, France)
- Sergiy Zhuk (Rocquencourt, France)
- Lech Zielinski (Calais, France)
- Bertin Zinsou (Johannesburg, South Africa)
- Miloslav Znojil (Prague, Czech Republic)
- Hans Zwart (Twente, Netherlands)