Participants

  1. Nina Abasheeva (Novosibirsk, Russia)
  2. Vadym Adamyan (Odessa, Ukraine)
  3. Albina Akhmetova (Kazan, Russia)
  4. Hans-Dieter Alber (Darmstadt, Germany)
  5. Felix Ali Mehmeti (Valenciennes, France)
  6. Daniel Alpay (Beer Sheva, Israel)
  7. Ahmad Al-Salman (Muscat, Oman)
  8. Jonathan Arazy (Haifa, Israel)
  9. Wolfgang Arendt (Ulm, Germany)
  10. Yury Arlinskii (Lugansk, Ukraine)
  11. Nikita Artamonov (Moscow, Russia)
  12. NourEddine Askour (Béni Mellal, Morocco)
  13. Dragu Atanasiu (Borås, Sweden)
  14. Tomas Azizov (Voronezh, Russia)
  15. Joseph Ball (Blacksburg, USA)
  16. Anton Baranov (St. Petersburg, Russia)
  17. Harm Bart (Rotterdam, Netherlands)
  18. Amélia Bastos (Lisboa, Portugal)
  19. Andras Bátkai (Budapest, Hungary)
  20. Charles Batty (Oxford, United Kingdom)
  21. Wolfram Bauer (Göttingen, Germany)
  22. Fatih Bayazit (Tübingen, Germany)
  23. Jussi Behrndt (Berlin, Germany)
  24. Sergey Belyi (Troy, USA)
  25. Jamel Ben Amara (Bizerte, Tunisia)
  26. Afif Ben Amar (Sfax, Tunisia)
  27. Mohammed Berkani (Oujda, Morocco)
  28. Swanhild Bernstein (Freiberg, Germany)
  29. Tirthankar Bhattacharyya (Bangalore, India)
  30. Angshuman Bhattacharya (Bangalore, India)
  31. Paul Binding (Calgary, Canada)
  32. Petr Blaschke (Opava, Czech Republic)
  33. Jens Bolte (London, United Kingdom)
  34. Grant Boquet (Blacksburg, USA)
  35. Belaid Bouikhalene (Beni-Mellal Morocco)
  36. Lyonell Boulton (Edinburgh, United Kingdom)
  37. Janko Bracic (Ljubljana, Slovenia)
  38. Fred Brackx (Gent, Belgium)
  39. Irina Braeutigam (Archangelsk, Russia)
  40. Johannes Brasche (Clausthal-Zellerfeld, Germany)
  41. Matej Bresar (Ljubljana, Slovenia)
  42. Malcolm Brown (Cardiff, United Kingdom)
  43. Nikolay Buyukliev (Sofia, Bulgaria)
  44. Cristina Câmara (Lisboa, Portugal)
  45. Marcus Carlsson (West Lafayette, USA)
  46. Catarina Carvalho (Lisbon, Portugal)
  47. Luis Castro (Aveiro, Portugal)
  48. Manuel Cepedello-Boiso (Sevilla, Spain)
  49. Paula Cerejeiras (Aveiro, Portugal)
  50. Evgeney Cheremnikh (Lviv, Ukraine)
  51. Boorim Choe (Seoul, Korea)
  52. Abdon Choque Rivero (Morelia, Mexico)
  53. Jakob Cimpric (Ljubljana, Slovenia)
  54. Nir Cohen (Natal, Brazil)
  55. Nurhan Colakoglu (Istanbul, Turkey)
  56. Fabrizio Colombo (Milano, Italy)
  57. Ana Conceição (Faro, Portugal)
  58. Alberto Conejero (Valencia, Spain)
  59. Zabelia Contreras (Azcapotzalco, Mexico)
  60. Martin Costabel (Thorigné-Fouillard, France)
  61. Zeljko Cuckovic (Toledo, USA)
  62. Jean-Claude Cuenin (Bern, Schweiz)
  63. Sonja Currie (Johannesburg, South Africa)
  64. Raul Curto (Iowa City, USA)
  65. Gopal Das (Kolkata, India)
  66. Manuel De la Rosa (Valencia, Spain)
  67. Michel Delfour (Montréal, Canada)
  68. Michael Demuth (Clausthal-Zellerfeld, Germany)
  69. Mikhail Denisov (Voronezh, Russia)
  70. Robert Denk (Konstanz, Germany)
  71. Maxim Derevyagin (Berlin, Germany)
  72. Volodymyr Derkach (Donetsk, Ukraine)
  73. Hennie De Schepper (Gent, Belgium)
  74. Patrick Dewilde (Munich, Germany)
  75. Aad Dijksma (Groningen, Netherlands)
  76. Cristina Diogo (Lisboa, Portugal)
  77. Slavisa Djordjevic (Puebla, Mexico)
  78. Antonio dos Santos (Lisboa, Portugal)
  79. Ronald Douglas (College Station, USA)
  80. Michael Dritschel (Newcastle, United Kingdom)
  81. Roland Duduchava (Tbilisi, Georgia)
  82. Harry Dym (Rehovot, Israel)
  83. Svend Ebert (Freiberg, Germany)
  84. Torsten Ehrhardt (Santa Cruz, USA)
  85. Tanja Eisner (Tübingen, Germany)
  86. Klaus Engel (L'Aquila, Italy)
  87. Yuko Enomoto (Shibaura, Japan)
  88. Sirkka-Liisa Eriksson (Tampere, Finland)
  89. Balint Farkas (Darmstadt, Germany)
  90. Nelson Faustino (Coimbra, Portugal)
  91. Lawrence Fialkow (New Paltz, USA)
  92. Andreas Fleige (Dortmund, Germany)
  93. Karl-Heinz Förster (Berlin, Germany)
  94. Jan Fourie (Potchefstroom, South Africa)
  95. Maria Fragoulopoulou (Athens, Greece)
  96. Art Frazho (West Lafayette, USA)
  97. Gerhard Freiling (Duisburg, Germany)
  98. Bernd Fritzsche (Leipzig, Germany)
  99. Klaus Gansberger (Vienna, Austria)
  100. Antonio Garcia (Madrid, Spain)
  101. Michael Gekhtman (Notre Dame, USA)
  102. Grigory Giorgadze (Tbilisi, Georgia)
  103. Juan Giribet (Buenos Aires, Argentina)
  104. Karoline Götze (Darmstadt, Germany)
  105. Rolf Gohm (Aberystwyth, United Kingdom)
  106. Maurice De Gosson (Vienna, Austria)
  107. Bernhard Gramsch (Mainz, Germany)
  108. Gilbert Groenewald (Potchefstroom, South Africa)
  109. Luka Grubišic (Zagreb, Croatia)
  110. Katrin Grunert (Vienna, Austria)
  111. Uwe Günther (Dresden, Germany)
  112. Mehmet Gürdal (Isparta, Turkey)
  113. Klaus Gürlebeck (Weimar, Germany)
  114. Bernhard Haak (Bordeaux, France)
  115. Markus Haase (Delft, Netherlands)
  116. Sebastian Haeseler (Jena, Germany)
  117. Bernard Hanzon (Cork, Ireland)
  118. Gohar Harutyunyan (Oldenburg, Germany)
  119. Friedrich Haslinger (Vienna, Austria)
  120. Seppo Hassi (Vaasa, Finland)
  121. Matthew Heath (Lisboa, Portugal)
  122. Christian Heinemann (Berlin, Germany)
  123. Alexander Helemskii (Moscow, Russia)
  124. William Helton (San Diego, USA)
  125. Rainer Hempel (Braunschweig, Germany)
  126. Anne-Katrin Herbig (Vienna, Austria)
  127. Matthias Hieber (Darmstadt, Germany)
  128. Aaron Hiscox (Cardiff, United Kingdom)
  129. Olga Holtz (Berlin, Germany)
  130. Amru Hussein (Mainz, Germany)
  131. Rostyslav Hryniv (Rzeszow, Poland)
  132. George Hsiao (Newark, USA)
  133. Liu Hua (Tianjin, China)
  134. Andreas Ioannidis (Bonn, Germany)
  135. Hassan Issa (Göttingen, Germany)
  136. Birgit Jacob (Paderborn, Germany)
  137. Dawid Janse van Rensburg (Potchefstroom, South Africa)
  138. Aref Jeribi (Sfax, Tunisia)
  139. Marinus Kaashoek (Amsterdam, Netherlands)
  140. Uwe Kähler (Aveiro, Portugal)
  141. Dmitry Kaliuzhnyi-Verbovetskyi (Philadelphia, USA)
  142. Tomas Kalvoda (Prague, Czech Republic)
  143. Marko Kandic (Ljubljana, Slovenia)
  144. H. Turgay Kaptanoglu (Ankara, Turkey)
  145. Aleksandr Karelin (Pachuca, Mexico)
  146. Yuriy Karlovych (Cuernavaca, Mexico)
  147. Michael Karow (Berlin, Germany)
  148. Olga Katkova (Kharkov, Ukraine)
  149. Boris A. Kats (Kazan, Russia)
  150. Victor Katsnelson (Rehovot, Israel)
  151. Sebti Kerbal (Muscat, Oman)
  152. Laszlo Kérchy (Szeged, Hungary)
  153. Vitaly Kim (Ufa, Russia)
  154. David Kimsey (Philadelphia, USA)
  155. Oleg Kirillov (Darmstadt, Germany)
  156. Bernd Kirstein (Leipzig, Germany)
  157. Vladimir Kisil (Leeds, United Kingdom)
  158. Igor Klep (Ljubljana, Slovenia)
  159. Bernd Klöss (Tübingen, Germany)
  160. Martin Kohlmann (Hannover, Germany)
  161. Gabriela Kohr (Cluj-Napoca, Romania)
  162. Mirela Kohr (Cluj-Napoca, Romania)
  163. Evgeni Korotyaev (St. Petersburg, Russia)
  164. Aleksey Kostenko (Dublin, Ireland)
  165. Vadim Kostrykin (Mainz, Germany)
  166. Christoph Kriegler (Karlsruhe, Germany)
  167. Helge Krueger (Vienna, Austria)
  168. Salma Kuhlmann (Konstanz, Germany)
  169. Peer Kunstmann (Karlsruhe, Germany)
  170. Olga Kushel (Minsk, Belarus)
  171. Sergii Kuzhel (Kiev, Ukraine)
  172. Peter Lancaster (Calgary, Canada)
  173. Heinz Langer (Vienna, Austria)
  174. Matthias Langer (Strathclyde, Glasgow, United Kingdom)
  175. Andreas Lasarow (Leuven, Belgium)
  176. Yuri Latushkin (Columbia, USA)
  177. Jürgen Leiterer (Berlin, Germany)
  178. Rupert Levene (Dublin, Ireland)
  179. Izchak Lewkowicz (Beer-sheva, Israel)
  180. Otto Liess (Bologna, Italy)
  181. Marko Lindner (Chemnitz, Germany)
  182. Maribel Loaiza (Mexico City, Mexico)
  183. Vladimir Lotoreichik (St. Petersburg, Russia)
  184. Annemarie Luger (Lund, Sweden)
  185. Elena Luna-Elizarrarás (Mexico City, Mexico)
  186. Alessandra Lunardi (Parma, Italia)
  187. Conrad Mädler (Leipzig, Germany)
  188. Alejandra Maestripieri (Buenos Aires, Argentina)
  189. Mark Malamud (Donetsk, Ukraine)
  190. Tina Malec (Ljubljana, Slovenia)
  191. Teresa Malheiro (Guimarães, Portugal)
  192. Alexander Markus (Beer Sheva, Israel)
  193. Marco Marletta (Cardiff, United Kingdom)
  194. Rui Marreiros (Faro, Portugal)
  195. Frank Martin (Freiberg, Germany)
  196. María Martínez (Zaragoza, Spain)
  197. Andrei Martinez-Finkelshtein (Almeria, Spain)
  198. Felix Martínez-Giménez (Valencia, Spain)
  199. Francisco Martínez-Pería (Buenos Aires, Argentina)
  200. Helena Mascarenhas (Lisboa, Portugal)
  201. Vladimir Matsaev (Ramat Gan, Israel)
  202. Christian Mehl (Berlin, Germany)
  203. Volker Mehrmann (Berlin, Germany)
  204. Michael Melgaard (Dublin, Ireland)
  205. Andrey Melnikov (Philadelphia, USA)
  206. Emre Mengi (Istanbul, Turkey)
  207. Anatoli Merzon (Morelia, Mexico)
  208. Pedro Miana (Zaragoza, Spain)
  209. Agnieszka Miedlar (Berlin, Germany)
  210. Yauhen Mikulich (Bremen, Germany)
  211. Roland Möws (Ilmenau, Germany)
  212. Vadim Mogilevskii (Lugansk, Ukraine)
  213. Lajos Molnár (Debrecen, Hungary)
  214. Volodymyr Molyboga (Kyiv, Ukraine)
  215. Alfonso Montes-Rodriguez (Sevilla, Spain)
  216. Antonio Morales (Almería, Spain)
  217. Alexander Motovilov (Dubna, Russia)
  218. Delio Mugnolo (Ulm, Germany)
  219. Vladimir Muller (Prague, Czech Republic)
  220. Maria Muñoz (Madrid, Spain)
  221. Ivica Nakic (Zagreb, Croatia)
  222. Kyesook Nam (Seoul, Korea)
  223. Tobias Nau (Konstanz, Germany)
  224. Hagen Neidhardt (Berlin, Germany)
  225. Jirí Neustupa (Prague, Czech Republic)
  226. Ana Nolasco (Aveiro, Portugal)
  227. Marlena Nowaczyk (Krakow, Poland)
  228. Michal Nowak (Krakow, Poland)
  229. Anders Olofsson (Lund, Sweden)
  230. Mark Opmeer (Bath, United Kingdom)
  231. Obiora Orakwue (Lagos, Nigeria)
  232. Jeffrey Ovall (Lexington, USA)
  233. Sasmita Patnaik (Cincinnati, USA)
  234. Kallol Paul (Kolkata, India)
  235. Lassi Paunonen (Tampere, Finland)
  236. Alfred Peris (Valencia, Spain)
  237. Luis Pessoa (Lisbon, Portugal)
  238. Friedrich Philipp (Ilmenau, Germany)
  239. Rainer Picard (Dresden, Germany)
  240. James Pickering (Newcastle, United Kingdom)
  241. Albrecht Pietsch (Jena, Germany)
  242. Artur Planeta (Krakow, Poland)
  243. Andrea Posilicano (Como, Italy)
  244. Olaf Post (Berlin, Germany)
  245. Denis Potapov (Sydney, Australia)
  246. Anthippi Poulkou-Koroniotou (Athens, Greece)
  247. Sergey G. Pyatkov (Hanty-Mansiisk, Russia)
  248. Vyacheslav Pyvovarchyk (Odessa, Ukraine)
  249. Uwe Raabe (Leipzig, Germany)
  250. Mrinal Raghupathi (Nashville, USA)
  251. Maribel Ramírez (Almería, Spain)
  252. Andre Ran (Amsterdam, Netherlands)
  253. Tulkin Rasulov (Bern, Switzerland)
  254. Joachim Rehberg (Berlin, Germany)
  255. Guangbin Ren (Aveiro, Portugal)
  256. Abdelaziz Rhandi (Salerno, Italy)
  257. Leiba Rodman (Williamsburg, USA)
  258. Jonathan Rohleder (Berlin, Germany)
  259. Edixon Rojas (Aveiro, Portugal)
  260. James Rovnyak (Charlottesville, USA)
  261. Natalia Rozhenko (Odessa, Ukraine)
  262. John Ryan (Fayetteville, USA)
  263. Alexei Rybkin (Fairbanks, USA)
  264. Irene Sabadini (Milan, Italy)
  265. Inna Sadovnichaya (Moscow, Russia)
  266. Alexander Sakhnovich (Vienna, Austria)
  267. Luis Sanchez-Lajusticia (Zaragoza, Spain)
  268. Pedro Santos (Lisboa, Portugal)
  269. Amol Sasane (Stockholm, Sweden)
  270. Zoltán Sasvári (Dresden, Germany)
  271. Artem Savchuk (Moscow, Russia)
  272. Yuriy Savchuk (Leipzig, Germany)
  273. Cornelia Schiebold (Sundsvall, Sweden)
  274. Markus Schmidmeier (Boca Raton, USA)
  275. Karl Michael Schmidt (Cardiff, United Kingdom)
  276. Stephan Schmitz (Mainz, Germany)
  277. Konrad Schmüdgen (Leipzig, Germany)
  278. Albrecht Seelmann (Mainz, Germany)
  279. Stefano Serra-Capizzano (Como, Italy)
  280. Pavel Shabalin (Kazan, Russia)
  281. Michael Shapiro (Mexico City, Mexico)
  282. Patanjali Sharma (Jaipur, India)
  283. Igor Sheipak (Moskau, Russia)
  284. Yoshihiro Shibata (Tokyo, Japan)
  285. Andrei Shkalikov (Moskau, Russia)
  286. David Shoikhet (Karmiel, Israel)
  287. Yuriy Shondin (Nizhny Novgorod, Russia)
  288. Petr Siegl (Prague, Czech Republic)
  289. Eszter Sikolya (Budapest, Hungary)
  290. Bernd Silbermann (Chemnitz, Germany)
  291. Jagjit Singh (Jalandhar, India)
  292. Henk de Snoo (Groningen, Netherlands)
  293. Franciscus Sommen (Gent, Belgium)
  294. Frank-Olme Speck (Lisboa, Portugal)
  295. Ilya Spitkovsky (Williamsburg, USA)
  296. Wolfgang Sprößig (Freiberg, Germany)
  297. Olof Staffans (Abo, Finland)
  298. Herbert Stahl (Berlin, Germany)
  299. Ernst Stephan (Hannover, Germany)
  300. Jan Stochel (Krakow, Poland)
  301. Emil Straube (College Station, USA)
  302. Vladimir Strauss (Caracas, Venezuela)
  303. Lyudmila Sukhocheva (Voronezh, Russia)
  304. Franciszek Szafraniec (Krakow, Poland)
  305. Mübariz Tapdigoglu (Isparta, Turkey)
  306. Tom ter Elst (Auckland, New Zealand)
  307. Sanne ter Horst (Utrecht, Netherlands)
  308. Gerald Teschl (Vienna, Austria)
  309. Vadim Tkachenko (Beer-Sheva, Israel)
  310. Sergii Torba (Kyiv, Ukraine)
  311. Camillo Trapani (Palermo, Italy)
  312. Tavan Trent (Tuscaloosa, USA)
  313. Christiane Tretter (Bern, Switzerland)
  314. Sascha Trostorff (Dresden, Germany)
  315. Carsten Trunk (Ilmenau, Germany)
  316. Eduard Tsekanovskii (Niagara, USA)
  317. Matej Tusek (Prague, Czech Republic)
  318. Mikhail Tyaglov (Berlin, Germany)
  319. Alexander Ullmann (Karlsruhe, Germany)
  320. Harald Upmeier (Marburg, Germany)
  321. Adrian Vajiac (Orange, USA)
  322. Nikolai Vasilevski (Mexico City, Mexico)
  323. Sjoerd Verduyn-Lunel (Leiden, Netherlands)
  324. Tanya Villalba-Vega (Morelia, Mexico)
  325. Victor Vinnikov (Beer Sheva, Israel)
  326. Anna Vishnyakova (Kharkov, Ukraine)
  327. Victor Vlasov (Moscow, Russia)
  328. Hendrik Vogt (Dresden, Germany)
  329. Dan Volok (Manhattan, USA)
  330. Apostolos Vourdas (Bradford, United Kingdom)
  331. Victor Voytitsky (Simferopol, Ukraine)
  332. Gerald Wanjala (Muscat, Oman)
  333. Bruce Watson (Johannesburg, South Africa)
  334. Marcus Waurick (Dresden, Germany)
  335. Rudi Weikard (Birmingham, USA)
  336. Lutz Weis (Karlsruhe, Germany)
  337. Wolfgang Wendland (Stuttgart, Germany)
  338. Hendrik Wietsma (Vaasa, Finland)
  339. Henrik Winkler (Ilmenau, Germany)
  340. Monika Winklmeier (Bogotá, Colombia)
  341. Michal Wojtylak (Krakow, Poland)
  342. Travis Wolf (Iowa City, USA)
  343. Ian Wood (Kent, United Kingdom)
  344. Harald Woracek (Wien, Austria)
  345. Iwona Wróbel (Warsaw, Poland)
  346. Christian Wyss (Wuppertal, Germany)
  347. Dmitry Yakubovich (Madrid, Spain)
  348. Nikos Yannakakis (Athens, Greece)
  349. Maxim Yattselev (Sophia Antipolis, France)
  350. Valentin A. Zagrebnov (Marseille, France)
  351. Sergiy Zhuk (Rocquencourt, France)
  352. Lech Zielinski (Calais, France)
  353. Bertin Zinsou (Johannesburg, South Africa)
  354. Miloslav Znojil (Prague, Czech Republic)
  355. Hans Zwart (Twente, Netherlands)

Our sponsors:

Logo: Birkhäuser Verlag
Back to top Back to top